مطالب اینترنتی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : نویسندهمفیدستان:


مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟


دانش > محیط زیست جهان – همشهری آنلاین:
فوران آتشفشان اتنا به تازگی برای چند نفر از خبرنگاران شبکه بی بی سی که مشغول تصویربرداری از این پدیده طبیعی بودند، دردسرساز شد، تصاویری که از این حادثه ثبت شده خیره کننده و نشان‌دهنده عوارض مخربی است که آتشفشان‌ها می‌توانند برای انسان و جوامع داشته‌باشند.

براساس گزارش ساینس الرت، از سال ۱۶۰۰ تا به امروز ۲۷۸ هزار و ۸۸۰ انسان به واسطه فعالیت‌های آتشفشانی جان خود را از دست داده‌اند، و بسیاری از این مرگ و میرها به واسطه فوران اصلی آتشفشان رخ داده‌است.

برای مثال در پی فوران آتشفشان تامبورا در اندونزی در سال ۱۸۱۵ جان بیش از ۹۲ هزار نفر در اثر گرسنگی از دست رفت و سونامی ناشی از فوران آتشفشانی در فوران سال ۱۸۸۳ كوه كراكاتوآ جان ۳۶ هزار نفر را گرفت.

آتشفشان

از دهه ۱۹۸۰ تاكنون مرگ و میرهای ناشی از فوران‌های آتشفشانی محدود‌تر شده‌اند، اما این به دلیل افزایش آمادگی در برابر فوران‌های آتشفشانی یا افزایش سرمایه‌گذاری در بخش مدیریت بحران نیست، بلكه تنها عامل دخیل در این كاهش آماری، شانس است.

مطالعات نشان داده‌اند فعالیت‌های آتشفشانی از آغاز قرن بیست و یكم تاكنون به‌هیچ‌وجه كاهش نیافته‌اند، تنها در اطراف مناطق پرجمهیت رخ نداده‌اند و درحال حاضر تنها چند آتشفشان در جهان وجود دارند كه فوران آنها می‌تواند برای انسان‌ها مرگبار و ویرانگر باشد.

این آتشفشان كه مشهورترین فوران آن به سال ۷۹ پس از میلاد باز می‌گردد، فورانی كه منجر به ویرانی شهر پمپی و هركولانیوم شد، هنوز خطری بالقوه به شمار می‌رود كه سایه آن برسر شهر ناپل ایتالیا و مناطق اطراف این شهر افتاده‌است،‌مناطقی كه جمعیت كلی آنها بیش از سه میلیون نفر است. فوران‌های این آتشفشان معمولا بسیار شدید و با پرتاب توده‌هایی بزرگ از گاز و خاكستر به ارتفاعی بیش از ارتفاع پرواز هواپیماهای تجاری همراه بوده‌است.

اگر وزوو در عصر كنونی فوارن كند، قاعدتا جمعیتی كه در اطراف آن زندگی می‌كنند باید مدتها پیش به واسطه زلزله‌های اخطار‌دهنده پیش از فوران این منطقه را تخلیه كرده باشند، اما افرادی كه باقی مانده‌اند به سرعت در زیر بارانی از تكه‌های سنگ مدفون خواهند شد. ابرهای خفه كننده از گاز و غبار از شیارهای كوه به پایین جاری خواهند شد و هرچه در سر راه آنها باشد را نابود خواهند كرد. چنین جریانی از گاز-غبار می‌تواند ده‌ها كیلومتر مسافت را طی كرده و احتمالا ناپل را به پمپی مدرن تبدیل خواهد كرد.

 • آتشفشان نیراگونگو، جمهوری دموكرات كنگو

این آتشفشان مركز آفریقا طی دهه‌های گذشته چندین‌بار فوران كرده‌است و اگرچه فوران‌های این كوه لزوما انفجاری نبوده‌است، اما شكلی روان و خطرناك از جریان گدازه را ایجاد كرده‌است. این گدازه‌ها پس از بیرون آمدن از دهانه آتشفشان به سرعت روان شده و می‌توانند بدون كوچكترین اخطاری، مناطق سر راه خود را نابود كنند. در سال ۲۰۰۲ دریاچه گدازه این آتشفشان دچار نشت شد و رودی از گدازه‌ها با سرعت ۶۰ كیلومتر بر ساعت به سمت شهر گوما جاری شد و بخش‌هایی از آن را تا عمق دو متر در خود فروبرد. خوشبختانه پیش از آغاز این روند به شهروندان اخطار داده شده‌بود و ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت این منطقه تخلیه شده‌بودند.

این آتشفشان در ۷۰ كیلومتری جنوب غرب یكی از بزرگترین شهر‌های جهان،‌مكزیكو سیتی واقع شده‌است كه ۲۰ میلیون انسان در آن سكونت دارند. آتشفشان پوپو معمولا فعال است و جدید‌ترین فعالیت آن نیز در سال ۲۰۱۶ رخ داد كه توده‌ای از خاكستر را تا ارتفاع پنج كیلومتری به هوا فرستاد. در دوران اخیر فعالیت‌های این آتشفشان به پرتاب توده‌ای خاكستر به آسمان محدود بوده‌است اما این توده‌ها سرتاسر كوهستان‌های اطراف را می‌پوشانند و این به آن معنی است كه تركیب آنها با آب جریانی بزرگ از گل را به وجود می‌آورد كه با سرعتی بالا جاری شده و تا كیلومترها مسیر را می‌پیمایند.

این پدیده كه به گل‌رود شهرت دارد، می‌تواند به شدت مرگبار باشد،‌چنانچه در فاجعه نوادا دل روز در سال ۱۹۸۵ این پدیده در شهر آرمروی كلمبیا جان ۲۶ هزار نفر را گرفت. این گل‌رود توسط آتشفشانی ایجاد شده‌بود كه با شهر ۶۰ كیلومتر فاصله داشت.

 • كراكاتوآ،‌اندونزی

یكی از بدنام‌ترین آتشفشان‌های تاریخ كه به صورت غیر مستقیم منجر به مرگ ۳۶ هزار انسان شده‌است. فوران سال ۱۸۸۶ این آتشفشان سونامی وسیعی ایجاد كرد كه منجر به این فاجعه طبیعی شد،‌انرژی آزاد شده از این فوران ۱۳ هزار برابر بیشتر از انرژی بمب‌های اتمی هیروشیما بوده‌است. این انفجار كل جزیره آتشفشانی را تخریب كرد اما طی ۵۰ سال بعد به جای آن جزیره‌ای جدید شكل‌گرفت. این جزیره جدید آناك كراكاتائو نام دارد و از دهه ۱۹۲۰ تاكنون رشد قابل توجهی كرده و امروزه ارتفاع آن به ۳۰۰ متر رسیده‌است. جدید‌ترین فعالیت این آتشفشان در مارس سال ۲۰۱۷ گزارش شده‌است. هنوز كسی نمی‌داند آیا رشد قابل توجه این جزیره به معنی وقوع فاجعه‌ای دیگر در این منطقه‌خواهد بود یا خیر، اما در هر صورت موقعیت این جزیره آتشفشانی كه در میان جاوه و سوماترا واقع شده می‌تواند برای زندگی ساكنان این دو جزیره خطرساز باشد.

 • گانگ‌بای‌شان،‌چین

اسم این آتشفشان دورافتاده را كه در منطقه‌ای كمترشناخته شده از آسیا واقع شده، افراد كمی شنیده‌اند. آخرین فوران این آتشفشان در سال ۱۹۰۳ رخ داده‌است،‌با این‌همه داستان‌های ترسناك‌تری از سوابق فوران آن وجود دارد. در سال ۹۶۹ پس از میلاد، این آتشفشان یكی از بزرگترین فوران‌های ۱۰ هزار سال پیش از خود را ایجاد كرد و سه برابر موادی كه در سال ۱۸۸۶ از كراكاتوآ خارج شد را به آسمان فرستاد. دریاچه حفره‌ای بالای این آتشفشان یكی از اصلی‌ترین خطرهایی است كه متوجه ساكنان اطراف آن است زیرا در صورت نشت پیدا كردن این دریاچه،‌ گل‌رود‌هایی خطرناك ایجاد خواهند شد كه جان ۱۰ هزار انسان را تهدید خواهند كرد.

از دهه ۲۰۰۰ به بعد دانشمندان فعالیت این آتشفشان را تحت نظر گرفته و دریافتند فعالیت آن رو به افزایش گذاشته‌است و احتمال دادند این افزایش خطری جدی را در چند دهه آینده به دنبال داشته‌باشد. نكته خطرناك دیگر موقعیت این آتشفشان است كه در مرز كره شمالی و چین واقع شده‌است،‌موقعیت حساس جغرافیایی سیاسی كه می‌تواند مدیریت بحران را پس از وقوع فوران بسیار دشوار سازد.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

جالب انگیز جالب انگیز عکس،جالب انگیز ترین ها،جالب انگیز نیوز،جالب انگیز ها،جالب انگیز های دنیا مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟ مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند مرگبارترین آتشفشان‌های دانش محیط زیست جهان مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟ آفتاب مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند آتشفشان در جهان وجود مرگبارترین آتشفشان‌های مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟ دانش محیط زیست جهان مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند مرگبارترین آتشفشان‌های جهان مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟ مرگبارترین آتشفشان‌های جهان مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟ مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟ دانش محیط زیست جهان مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟ جستجو وبلاگ اطلاعات مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟ مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟ همشهری آنلاین محیط زیست جهان همشهری آنلاین فوران آتشفشان اتنا به تازگی برای چند نفر از مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟ مرگبارترین مرگبارترین آتشفشان‌های مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند های از خودروهای جهان مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟ مرگبارترین آتشفشان‌های همشهری آنلاین ۴۹ دقیقه پیش مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟ مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟ مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند » مرگبارترین آتشفشان‌های جهان

مطلب مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :مرگبارترین آتشفشان‌های جهان کدامند؟
http://mofidestan.ir/%d9%85%d8%b1%da%af%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%a2%d8%aa%d8%b4%d9%81%d8%b4%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86-%da%a9%d8%af%d8%a7%d9%85%d9%86%d8%af%d8%9f/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو